Na zdjęciu projekt FRONT dla Gebrüder Thonet Vienna
Targi wnętrzarskie, katalogi producentów, dzieła projektantów i sklepy sieciowe potwierdzają, że plecionka z rattanu (obok terazzo) to hit 2019 roku. Nie jest to jednak chwilowy trend, który kiedyś „wyjdzie z mody”. Plecionka z rattanu to jeden z najbardziej klasycznych motywów w meblach wyplatanych, ponadczasowy wzór, od dawna obecny w meblarstwie.
OKRĄGŁA ROCZNICA – 150 LAT!
Nazwa „wiedeńska plecionka” odwołuję się do serii kultowych giętych krzeseł Michaela Thoneta, który zapoczątkował pierwszą masową produkcję mebli i ich „wysyłkową sprzedaż”. W roku 1859 wprowadził na rynek słynne krzesło nr. 14, które zaczęło triumfować w wiedeńskich kawiarniach w 2. połowie XIX wieku. Krzesła zyskały wielką popularność, złoty medal na paryskiej wystawie 1869 roku i obiegowe miano „kawiarnianych wiedeńskich krzeseł”. Plecionka, którą urozmaicono jeden z wariantów krzesła nazywano więc „wiedeńską plecionką”.
Rattan to naturalny materiał i zbiorcza nazwy kilkuset gatunków drzew palmowych – rodzimego budulca w krajach południowo-wschodniej Azji, głównie Indonezji (niekontrolowana eksploatacja doprowadza tam niestety do degradacji lasów). Rattan w produkcji plecionek znany był już w starożytnym Egipcie i Rzymie, a w Europie zyskał popularność zwłaszcza w okresie wiktoriańskim (od 1837 roku). Piękne meble z plecionego rattanu zachowały się także z wcześniejszego okresu, jak to krzesło z ok. 1780 roku:
Bujany fotel Thonet no. 1, 1860 rok
Do roku 1930 sprzedano ponoć ponad 50 milionów egzemplarzy słynnego modelu no. 14 Thoneta. Firma wyprodukowała w czasie swojej bujnej działalności setki przeróżnych modeli mebli giętkich. Wiele z nich bazowało na plecionce wiedeńskiej. Tu tylko niewielki ułamek oferty sprzedażowej Thoneta prezentowanej w ówczesnych reklamach i katalogach:
UNIWERSALNOŚĆ
To, co najbardziej urzeka w rattanowej plecionce to subtelna elegancja, plastyczność oraz umiejętność dopasowania się do każdego stylu i epoki. Le Corbusier wykorzystywał krzesła Thoneta w swoich pierwszych modernistycznych projektach w latach 20. XX wieku. Wiedeńska plecionka idealnie współgra z wnętrzami zarówno nowoczesnymi, tradycyjnymi, jak i retro oraz z modnymi dziś stylami: industrialnym, minimalistycznym, boho czy „urban jungle”.
Kilka przykładów świetnych aranżacji:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
GamFratesi dla Gebrüder Thonet Vienna
Wyświetl ten post na Instagramie.
NOWE FORMY – REINTERPRETACJE
„Powrót” plecionki z rattanu to także zaadaptowanie tego materiału do nowych, niekiedy śmiałych, projektów. Rattanowa plecionka stała się elementem nie tylko siedzisk, ale innych mebli i dodatków, jak: szafy, komody, parawany, stoły, lampy, lustra… Wielu znanych projektantów nadaje wiedeńskiej plecionce nowe oblicze, jak w tym słynnym fotelu projektu Gabrielli Asztalos:
Gabriella Asztalos, asztalos.com
Wyświetl ten post na Instagramie.
Gebrüder Thonet Vienna – firma prowadzona przez potomków Michaela Thoneta – przoduje w produkcji nowatorskich form mebli bazujących na tradycyjnej plecionce. Ich projekty współtworzone są często przez znanych projektantów: GamFratesi, Front, Servomuto czy Nendo.
Front dla Gebrüder Thonet Vienna
Front dla Gebrüder Thonet Vienna
GamFratesi dla Gebrüder Thonet Vienna
Servomuto dla Gebrüder Thonet Vienna
StorageMilano dla Gebrüder Thonet Vienna
GamFratesi dla Gebrüder Thonet Vienna
Chiara Andreatti dla Gebrüder Thonet Vienna
Moda nie ominęła popularnych sklepów, w tym sieciówek:
HKLiving.nl
W najbliższych latach z pewnością zobaczymy jeszcze niejedno nowe wcielenie plecionki wiedeńskiej. Ostatnie reinterpretacje udowadniają, że jest to materiał niezwykle plastyczny, uniwersalny i bardzo fotogeniczny. Jestem ciekawa, która wersja plecionki bardziej do Was przemawia: tradycyjna czy nowoczesna?