IDEALNA KUCHNIA – TRADYCJA „DRŻĄCYCH KWAKRÓW”

IDEALNA KUCHNIA – TRADYCJA „DRŻĄCYCH KWAKRÓW”

W Polsce rzadko używany jest ten dziwny termin: „szejkerski”. Wszyscy jednak dobrze znają rodzaj mebli kuchennych, do których to określenie się odnosi. Widzimy je w wielu sklepach i salonach, od popularnych sieciówek po ekskluzywne wille:

Nazwa „Szejkersi” pochodzi od przezwiska, jakim obrzucano „drżących kwakrów” (ang. „Shaking Quakers”) –  skrajny odłam protestantów. Byli to emigranci z Anglii, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych  w 1774 roku. Odznaczali się specyficznymi przekonaniami i praktykami religijnymi. Rytualne tańce, przypominające trans i drżenie, śpiewy i niezrozumiałe okrzyki w czasie nabożeństw, kult pracy, nakaz celibatu, antyseksualizm, spirytualizm i surowy styl życia w zamkniętych samowystarczalnych wspólnotach. Do tego dochodzą: kult założycielki (Ann Lee), wiara w bliskie powtórne nadejście Chrystusa, pacyfizm i … równouprawnienie.


rytuał taneczny Szejkersów

MEBLE SZEJKERSKIE

 

„Drżący kwakrowie” byli niezwykle pracowitymi farmerami i zręcznymi rzemieślnikami. Tworzyli „rodziny” w kilkunastu wioskach między stanami Maine i Indiana w USA. Są obecnie gatunkiem zapewne wymarłym (było ich dwóch w 2017 roku), ale stworzone przez nich w XIX wieku meble to dziś ikona dizajnu. Meble odzwierciedlały styl życia i wartości twórców: prosta, oszczędna i wyjątkowo solidna konstrukcja, trwałość, brak ornamentów, idealne proporcje, a przede wszystkim praktyczność i funkcjonalność. Cechami charakterystycznym tych mebli są drzwi oraz fronty szafek i szuflad  z niewielką płyciną bez zbędnych ornamentów i frezowań: na płaski panel nakładane było obramienie złożone z czterech części.

Na uwagę zasługują krzesła z oparciem w formie drabinki i plecionym siedziskiem, które produkowane były przez wspólnoty szejkersów wręcz masowo. Szejkersi byli też jednymi z pierwszych w Ameryce producentów foteli bujanych oraz krzeseł z odchylanym oparciem dzięki specjalnej konstrukcji tylnych nóg.

Biurka, stoły (często rozkładane i mobilne), komody oraz łóżka są zgrabne i minimalistyczne. Nogi mebli są proste i smukłe o przekroju okrągłym lub prostokątnym. Charakterystyczne są też pudełka i pojemniki wykonywane przy zastosowaniu połączenia „palczastego”. Kolory mebli wybierano takie, aby nie było widać na nich brudu: zielony, pomarańczowy, ciemno czerwony i zielony. Sprytne rozwiązanie to również obiegające ściany pomieszczeń drewniane listwy z wieszakami, które mogły pełnić wiele funkcji. Poniżej kilka przykładów oryginalnych mebli i wnętrz szejkerskich.

Meble, sprzęty i wnętrza szejkersów były maksymalnie dostosowywane do swojej funkcji, miały być solidne, użyteczne i praktyczne. Te minimalistyczne meble zdobyły dużą popularność i do dziś są rozchwytywane przez kolekcjonerów. Nic dziwnego, że wyglądają dla nas bardzo współcześnie, modernistycznie i znajomo – były one inspiracją dla wielu XX-wiecznych projektantów, zwłaszcza skandynawskich.

 

 

KUCHNIE w stylu szejkerskim

 

Fronty „szejkerskie” to jeden z najlepszych możliwych wyborów do kuchni. Mają tak klasyczny i uniwersalny design, że można z nimi zrobić wszystko. W tym tkwi ich największy urok. Wpisują się w każdą stylistykę i gust. To pewniak we wnętrzach ”tradycyjnych” i rustykalnych w połączeniu z ciepłą drewnianą podłogą i białymi płytkami. Idealnie będą wyglądać we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych z chromowanymi dodatkami, loftową szybą i „fabrycznymi” lampami. Prosta i surowa forma tych szafek to doskonały wybór także do kuchni minimalistycznej z oszczędnymi dodatkami. A najważniejsze jest to, że w kuchni z „szejkerskimi frontami” można wymieszać wszystkie te style i wybrać każdy kolor! Od bieli i beżu po pastele i mocne kolory. Te kuchnie zawsze wyglądają elegancko, subtelnie i „czysto”.

 

Powrót do listy wpisów

Podobne wpisy